Portekiz Hakkında Bilgi

Portekiz Hakkında Bilgi

NEDEN PORTEKİZ'DE YURT DIŞI EĞİTİM?

Birçok uluslararası öğrencinin yurt dışında okumak için Portekiz'i seçmelerinin sebeplerinden biri de Portekiz'in dünyanın en eski üniversitelerinden birine sahip, tarih ve kültürle bezenmiş bir ülke olmasıdır.
Portekiz dünyada en çok ziyaret edilen 16. ülkedir ve gerçek anlamda muhteşem bir tatil ülkesidir. Fakat Portekiz sadece İspanya ve Atlas Okyanusu arasında bulunan bir sahil ülkesi değil; ayrıca bağımsız bir ülke olarak 13. yüzyıla kadar uzanan tarihi ve kültürü ile zengin bir ülkedir.

PORTEKİZ EĞİTİM SİSTEMİ

Zorunlu eğitimin süresi 12 yıldır. 6-18 yaşları arasında eğitim zorunludur.Okul öncesi eğitim, 3 yaşından 6 yaşına kadardır ve zorunlu değildir.Temel eğitim üç seviyeden oluşmaktadır. Birinci seviye 4 yıl, ikinci seviye 2 yıl ve üçüncü seviye 3 yıldır. Üçüncü seviyeden sonra sertifika verilmektedir. -Ortaöğretimin süresi 3 yıldır. Ortaöğretim genel ve mesleki-teknik olmak üzere iki çeşittir.

Portekiz'de Üniversite Eğitimi

Portekiz'de 1920 yılında kurulan ve dünyanın en eski üniversitelerinden biri olan University of Coimbra bulunmaktadır. Yedi yüzyıldan daha fazla süredir Portekiz'de 28.000 öğrencisi ile Portekiz'in en büyük üniversitesi olan University of Porto ve birkaç özel üniversite de dahil olmak üzere 15 devlet üniversitesi vardır. Üç tane Portekiz üniversitesi 2008 THE - QS World University Rankings sıralamalarında yer almıştır. Bu üniversiteler; University of Coimbra, Universidade Catolica Portuguesa, Lisboa ve Universidade Nova de Lisboa'dır.Portekiz yüksek eğitim sisteminin göreceli olarak çok karmaşık olduğu söylenemez. Yüksek eğitim sistemi; üniversite, teknik üniversite ve yüksek eğitim kurumlarından oluşmaktadır. Hepsinin devlet ve özel okulları bulunmaktadır. Hem üniversiteler hem de teknik üniversiteler, mühendislik, eğitim ve beşeri bilimler gibi daha fazla pratik dersler sunarken, bazı üniversiteler tıp, hukuk ve iktisat gibi teorik ve araştırmaya dayalı dersler sunmaktadır. Hemşirelik ve muhasebecilik bölümleri sadece teknik okullarda bulunmaktadır.Portekiz'de teknik üniversite, üniversite veya devlet ya da özel kuruluşlar arasında geçiş yapmak mümkündür. 15 tane teknik üniversite vardır ve çok fazla sayıda yüksek eğitim kurum ve kuruluşları bulunmaktadır.Nitelikleri bakımından öğrenciler teknik üniversitede veya Licenciatura'da üç yıllık Bachalerato (lisans derecesi) seçebilirler. Licenciatura, üniversitede ya da teknik üniversite ve üniversite kombinasyonuyla üç yıldan altı yıla kadar derece kurları sunmaktadır. Bazı üniversiteler dışında, Bologna sürecine dahil olmayan üniversitelerde bu kurslar dört yıldan sekiz yıla kadardır.Portekiz'in ana dili İngilizce değildir ve İngilizce pek çok diğer ülkede olduğu kadar yaygın değildir. Derslerin ne kadarının İngilizce olduğunu söylemek oldukça güçtür. Bu seviye muhtemelen çok düşüktür. Porto, Lizbon ve turizm merkezi olan Algavre'de birkaç tane yabancı uluslararası okul vardır. Eğer Portekizcenizi geliştirmeyi amaçlıyorsanız, Portekiz'de yüksek kalitede eğitim sunan köklü kuruluşlar bulunmaktadır. Bu kuruluşlar sizi Portekizce konuşulan ülkelerde kariyer yapmaya hazırlar.

PORTEKİZ ÜNİVERSİTELERİ

Universidade Aberta / Open University Azor Adaları Üniversitesi / Universidade dos Açores Faro Üniversitesi / Universidade do Algarve, Faro Universidade Atlântica / Atlantic University Aveiro Üniversitesi / Universidade de Aveiro / University of Aveiro Lizbon Üniversitesi / Universidade Autónoma de Lisboa Covilhã Üniversitesi / Universidade da Beira Interior, Covilhã Universidade Católica Portuguesa / Portuguese Catholic University Coimbra Üniversitesi / Universidade de Coimbra Évora Üniversitesi / Universidade de Évora Universidade Fernando Pessoa / Fernado Pesoa University Universidade Independente / Independant University Universidade Internacional / International University Lizbon Üniversitesi / Universidade de Lisboa Universidade Lusíada / Lusíada University Universidade Lusófona / Lusófona University Universidade de Macau / University of Macau Madeira Üniversitesi / Universidade da Madeira Braga Üniversitesi / Universidade do Minho, Braga Universidade Moderna / Modern University Lizbon Üniversitesi / Universidade Nova de Lisboa Porto Üniversitesi / Universidade do Porto Porto Üniversitesi / Universidade Portucalense Lizbon Üniversitesi / Universidade Técnica de Lisboa

PORTEKİZ'DE TURİZM

İnsan varlığının en az 500 bin yıl önceye indiği İber Yarımadası'nda bulunan Portekiz'de Neanderthal insanı izlerine ve Paleolitik kalıntılara rastlanmasına karşın, ilk özgün kültürün ortaya çıkışı İ. Ö. 5500 dolaylarına tarihlenir.711 yılında İber yarımadası Kuzey Afrika yoluyla gelen Müslümanların eline geçti. 756 - 1031 yılları arasında Portekiz Endülüs Emevi Devleti'nin bir parçasıydı. Emeviler döneminde Portekiz gelişti ve zenginleşti. Lizbon kenti Hıristiyan, Müslüman ve Yahudilerin birlikte refah içinde yaşadığı bir kent haline geldi.Kentin günümüzde Portekizce'de Lizşboa olarak telaffuz edilen adı büyük olasılıkla Arapça adı olan el-Uşbuna'dan gelmektedir. Endülüs Emevi devleti 11. yüzyılda parçalanınca bölgede irili ufaklı Tavaif-ül Mülk beylikleri kuruldu. İber yarımadasının kuzeyindeki Hıristiyan krallıklar 11. yüzyılda Reconquista (tekrar fetih) çabalarını hızlandırarak Portekiz topraklarını ele geçirdiler. Portekiz bir ülke olarak ilk defa 5 Ekim 1143'te Kastilya ve Leon kralı VII. Alfonso'nun Portekiz Kontluğu'nun bağımsızlığını tanıması ve I. Afonso'yu Portekiz Kralı olarak kabul etmesiyle bağımsız bir ülke olarak kuruldu. Portekiz'i günümüzdeki topraklarının yarısı kadar bir alanda kurduktan sonra Afonso ve kendisinden sonra gelen krallar Hıristiyan tarikatlarının askeri desteğiyle Endülüslüler'den daha fazla toprak koparabilmek için sürekli güneye doğru ilerlediler.1147 yılında I. Afonso önderliğinde Fransız, İngiliz, Alman ve Portekiz şövalyelerinden oluşan bir grup Lizbon'u kuşattı ve şehri Endülüslülerin elinden aldı. Bu sırada, şehirde yaşayan tüm dinlerden insanların bir bölümünün katledildiğine inanılır ve kent kesin bir şekilde Müslümanların elinden çıkarak Hristiyanların egemenliğine girdi. Portekizliler 1249 yılında Algarve'nin güney kıyılarına ulaştıktan sonra Portekiz Reconquistası tamamlanmış oldu.

Güneş Kapısı

Güneş Kapısı, diğer ismiyle Largo das Portas do Sol, Lizbon'da gün batımı için turistlerin tercih ettiği, güneşin batışının keyifle izlendiği bir yerdir.

Sao Jorge Kalesi

Sao Jorge Kalesi, Lizbon'un en yüksek tepesinde, MÖ. 6. yy'da inşa edilmiş, şehir içi ulaşımda
kullanılan tramvaylar ile ulaşabileceğiniz, turistlerin şehirde en çok ziyaret ettikleri tarihi yapılardan biridir.

Santa Justa Asansörü

Portekiz, Lizbon'da, Lizbon gezisinde görülmesi gereken tarihi yapılardan Santa Justa Asansörü, 1902 yılında hizmete açılmıştır. Günümüzde de kullanılan yapıdan şehri tepeden izlemek oldukça keyifli.

Belem Bölgesi,Portekiz, Lizbon'da Vasco da Gama'nın, keşiflere çıktığı nokta olması ile önemlidir. Bölgede görülecek bir çok tarihi yapı vardır. Görülecek yapılar şöyledir; Torre de Belem feneri, Jeronimos Manastırı, Kaşifler Anıtı, Belem Kültür Merkezi.

Cascais Kasabası

Cascais Kasabası, Lizbon'da küçük bir balıkçı kasabası görüntüsünde, uygun ve bol çeşit ürünleri olan butikleriyle, leziz ürünler sunan balık restoranlarıyla ziyaret edilmesi gereken bir sayfiye kasabasıdır

Cabo da Roca

Lizbon'un batısında yer alan Cabo da Roca, Avrupa'nın en batısında yer alan noktadır. Okyanus ve kaya manzaraları ile Portekiz gezisinde görülmesi gereken yerlerdendir.

Gülbenkyan Müzesi

Portekiz'in başkenti Lizbon'da büyük ve sakin bir parkın içinde bulunan Gülbenkyan Müzesi dönemin en ileri teknolojik imkanlarıyla kurulmuştur. Müzenin kurucusu Calouste Sarkis Gülbenkyan 1869 yılında İstanbul Üsküdar'da dünyaya gelmiştir.

Dom Louis Köprüsü

1886 yılında yapılmış olan, Portekiz'in Porto ve Vila Nova de Gala şehirleri arasındaki 385 mt. uzunluğundaki köprü, Porto'da görülmesi gereken yapılardandır.

Fundaçao Copertino de Miranda

Fundaçao Copertino de Miranda, mimarisi, bahçeleri ve yılın büyük kısmı değişik eserlerin sergilendiği salonu ile Portekiz, Porto'da görülmesi gereken yerlerdendir.

Clerigos Kulesi

Portekiz, Porto'da 1763 yılında yapılan kule, konumu ile bu güzel şehri kuşbakışı izleyebileceğiniz bir yerdir.

Buçaco Sarayı

Portekiz, Porto'da, şehir merkezine 100km. mesafede yer alan, 19.yy.'da, Buçaco ormanı içerisinde, Kral'ın ava çıktığı zamanlarda konaklaması için yapılan, günümüzde otel olarak da kullanılan turistik bir mekandır.

Ribeira ve Foz Sahili

Ribeira ve Foz Sahili, Porto'nun en lüks bölgelerinden biridir. Riberia sahil şeridindeki romantik cafe ve restoranlar, hızlı gece hayatı, Foz'daki şık mağazalar için Porto gezinizde Ribeira ve Foz Sahilini ziyaret etmelisiniz.

Portekiz'in en çok turist çeken şehri Porto gezisinde görmeniz gereken yerler şöyledir;

Ribeira ve Foz Sahili, Buçaco Sarayı, Sao Martinho de Cedofieta Kilisesi, Casa de Serralves, Clerigos Kulesi, Matosinhos'la Porto de Leixoes Gölü, Fundaçao Copertino de Miranda, Sao Francisco Kilisesi, Dom Louis Köprüsü, Bolsa Sarayı, Liberdade Meydanı, Arrabida Köprüsü, Şarap Mahzenleri.

Lizbonda Görülecek Yerler

Portekiz'in sayfiye şehri Lizbon gezisinde görülmesi gereken yerler şöyledir; Cabo da Roca, Cascais Kasabası, Calouste Gulbenkian Müzesi, Belem Bölgesi, Santa Justa Asansörü, Sao Jorge Kalesi, Güneş Kapısı.
Lizbon'a yakın Estoril Şehri, Kelush, Sintra, Fatima Kasabası.

PORTEKİZ LİMANLARI

Aveiro, Funchal (Madeira AdaLARI:), Horta (Azores), Leixoes, Lisbon, Porto, Ponta Delgada (Azores), Praia da Vitoria (Azores), Setubal, Viana do Castelo

PORTEKİZ HAVAALANLARI

Corvo Island (CVU) Faro (FAO) Flores (FLW) Funchal (FNC) Graciosa (GRW) Horta (HOR) Lajes (TER) Lizbon (LIS) Pico (PIX) Ponta Delgada (PDL) Porto (OPO) Porto Santo (PXO) Santa Maria (SMA) Sao Jorge (SJZ)

PORTEKİZ OTELLERİ

Vip Inn Berna Hotel, Grande Hotel Do Porto, Hotel Vila Gale Cascais, Hotel Da Gale, Britania Hotel, Heritage Av Liberdade, Sofitel Lisbon Liberdade, Tiara Park Atlantic Lisboa, Internacional Design Hotel, Intercontinental Porto Palacio Das Cardosas, As Janelas Verdes, Altis Belem, Brown's Downtown, Four Seasons Hotel Ritz Lisboa, Lx Boutique Hotel

Portekiz Konsolosluğu

Portekiz Konsolosluğu Türkiye, Portekiz devleti ile portekiz devleti arasında bulunan ilişkilerin bir temsilcisi, teminatı ve bu ilişkileri geliştirmeye yönelik çalışmaların bir resmi bir temsilcilsidir. Portekiz Konsolosluğu Türkiye ile Portekiz devleti arasında bulunan ilişkileri başarılı bir seviyede tutma, iyi niyet, barış ve ekonomik ilişkileri geliştirme yönünde çalışmalar yürütürken aynı zamanda Türkiye'de bulunan Portekiz vatandaşlarının tüzel ve özel kişilerini bu kişilerin hak ve menfaatlerini, pasaport yenileme, kimlik çıkarma, düğün, cenaze gibi dünyevi gelişmeler karşısında hizmet verme üzerine de çalışmaları bulunmaktadır.

Portekiz Konsolosluğu İstanbul bulunmazken, Portekiz devleti İstanbul'da Fahri Konsolosluk ile hizmet vermektedir. Portekiz Konsoloslukları aynı zamanda Portekiz vizesi işlemleri içinde hizmet verirken, Portekiz vizesi, Portekiz vize başvuruları, Portekiz vize ücretleri uzun ve kısa süreli Portekiz vizesi işlemlerine dair tüm çalışmalar Portekiz Konsolosluğunun çalışma alanı içerisinde yeralır.